Ben Muayenesi Adana, Ben Aldırma Adana, Adana Ben Tedavisi Fiyatları, Radyofrekans Ben Alma Adana, Adana Lazerle Ben Aldırma Hastanesi, Adana Ben Aldırma Fiyatları 2024, Adana Ben Aldırma Hastane, Adana Ben Aldırma Fiyatları 2023, Ben Muayene Fiyatları Adana, Adana Cildiye Doktorları, Adana Meram Cildiye Doktorları, Cildiye Doktoru Adana, Adana Dermatoskopi İle Ben Muayenesi, Adana Dermatoloji Ben Taraması, Adana Dermatoskopi Yapan Hastaneler Adana

Adana'da ben muayenesi ve ben aldırma tedavisi için Uzm. Dr. Pınar Bozkurt dermatoloji kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Cilt kanseri için vücudun tüm bölümlerinin düzenli ve sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Bu izleme, bir dermatolog tarafından ve rutin kendi kendine muayene şeklinde yapılmalıdır. Cilt kanserinin en yaygın uyarı işareti, yeni bir oluşum ya da var olan bir lezyon veya bendeki değişiklik gibi, deride görünür bir değişikliktir. Benleri incelerken (parmak araları ve vücut arka kısmı dahil) aşağıdakilere bakılması gerekir;

A. (Asymmetry) Asimetri; lezyonun bir yarısı diğeriyle eşleşmiyor ise, B. (Border) Kenar; kenarları düzensiz ise, C. (Color) Renk; renk dağılımı homojen değil ise, D. (Diameter) Çap; boyutu 6mm’den büyük ise, E. (Evolution) Gelişim; bir benin doğal seyrinin dışında gelişen her türlü değişikliktir. Yüzeyi düz bir bende kabarıklık oluşması, bende kaşıntı başlaması, kanama olması, melanom gelişim riski açısından önemlidir.

Ciltteki bir lezyon gözle görülür şekilde değişmiş veya bu kriterlerden herhangi birini karşılıyorsa, dermatolog tarafından kontrol edilmelidir.

Melanom, melanosit isimli hücrelerden köken alan, kötü huylu bir tümördür. Çoğunlukla, normal görünümlü deride yeni bir oluşum olarak çıkmakta, %30 sıklıkla ise önceden var olan bir ben üzerinde gelişim göstermektedir. Melanom; benleri andıran deri seviyesinde bir leke veya deriden kabarık oluşumlar olarak belirti verir. Nadiren deri renginde de olabilmektedir. Tanı ve tedavide geç kalınması kanserin hızla yayılmasına ve ölüme neden olabilmektedir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi önemlidir.

Düzenli aralıklarla bireyin kendi kendini muayene etmesi ve şüpheli oluşumları fark ettiğinde zaman kaybetmeden dermatoloji uzmanına başvurması gerekmektedir.

Benler ve Ben Takibi

Tıp dilinde "Malign Melanom" olarak adlandırılan cilt kanseri, pigment hücrelerinden (deriye renk veren hücreler) köken alır ve çok hızlı ilerler. Malin Melanom dünyada görülme sıklığı oranı en hızlı artan kanser türlerinden biridir. Malign melanom lezyonlarının %30’u bir ben üzerinde gelişirken %70’i normal bir cilt zemininde oluşur. Erken evrede tanı konulduğunda etkin bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak bu dönemde tanı konulamazsa hızla bölgesel lenf düğümlerine, ardından tüm vücuda yayılır ve tedavi şansı önemli ölçüde ortadan kalkar. Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, cilt kanserleri ve dermatoskop ile ilgili şu bilgileri verdi:

Erken tanı nasıl sağlanır?

Her bireyin aylık periyodlarla kendi benlerini muayene etmesi önerilir. Bu muayene sırasında saptanan bende asimetri, sınır düzensizliği, renk değişikliği (benin birden çok renk içermesi), belirgin büyüme, iltihabi reaksiyon ya da kanama cilt kanserine işaret edebilir. Bununla birlikte değişik görünümlü, hızlı büyüyen, pigmente bir lezyonun saptanması durumunda da acilen bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

Deri kanseri gelişim riski yüksek olan kişiler daha dikkatli olmalıdır

+ Açık tenli, açık renk gözlü, kızıl-sarı saçlı veya kolaylıkla güneş yanığı gelişebilen deri tipine sahip kişiler
+ Uzun süre veya aralıklı olarak yoğun güneş ışığına maruz kalmış kişiler
+ Ailesinde deri kanseri malin melanom olan kişiler
+ Anormal (atipik) görünümlü (displastik) nevüsü olan kişiler
+ Doğumsal çok sayıda benleri olanlar.

Son 15 yıl içinde malign melanom riski yaklaşık 2 kat artmış ve buna paralel olarak yeni tanı yöntemleri geliştirilmiştir. Dermatoskopi deri yüzeyi mikroskopisidir; benlerin ve pigmentli diğer lezyonların tanısında kullanılır. Bu yöntemde, yağlanmış deri yüzeyi, ışıklı bir büyütme sağlayan dermatoskop ile incelenir. Dermatoskop, kulak muayenesinde kullanılan otoskoba benzer ve 10 yılı aşkın süredir yaygın olarak kullanılmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar ben takibi, dermatoskopik görüntülerin fotoğrafları çekilerek sağlanıyordu. Ardından bu yönteme bilgisayar teknolojisi eklenerek dijital dermatoskopi geliştirildi.

Dijital Dermatoskopinin Avantajları Nelerdir?

Bu yöntemle vücuttaki benlerin haritası oluşturularak noktasal lokalizasyonları belirlenir. Ardından her bir ben için dermatoskopik görüntü alınır ve kaydedilir. Böylece bir sonraki kontrolde elde edilecek görüntüyle karşılaştırma şansı sağlanır. Dijital dermatoskop bende izlenen şüpheli değişiklikleri matematiksel olarak hesaplayarak malign melanom riskini gösteren bir indeks de oluşturur. Bu indeks tanıda ve tedavinin planlanmasında yardımcıdır. Çıplak gözle erken evre melanom tanı şansı %60 iken dijital dermatoskopik inceleme ile %90’lara çıkar. Memorial Hastanesi Dermatoloji Polikliniği'nde Ben (Nevüs) Tanı ve Takip Kliniği’nde bulunan dijital dermatoskopi, ben takibinde ulaşılan son noktadır. Molemax dijital dermatoskopi ile derideki lekeler,benler değerlendirir, arşivlenir, raporlandırılır; böylece, benlerin belli aralıklardaki değişimlerinin saptanması ve incelenmesi bilgisayar ekranında kolayca yapılabilir. Hasta doktoru ile beraber bu değişimleri ekranda aynı anda eski bulgularla karşılaştırarak görülebilir.