Adana Gebelik Lekesi, Adana Gebelik Lekesi Tedavisi, Lazerle Leke Tedavisi Adana, Adana Leke Tedavisi, Adana Doğum Lekesi Tedavisi Yapan Hastaneler, Adana Lazerle Leke Tedavisi Yaptıranların Yorumları, Hydrafacial Adana, Adana Leke Kremi, Adana Dermatoloji Lazer

Melasma hastalığı ve tadavisi için Adana'da Uzm. Dr. Pınar Bozkurt dermatoloji kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Melasma; deride güneşe bağlı ortaya çıkan, kahverengi lekeler şeklinde görülen bir deri hastalığıdır. Gebelikle oluşana kloazma adı verilir. En sık yanaklar, burun, alın ve dudak üstünde ve genellikle de yüzün her iki tarafında görülür. Koyu tenli kişilerde görülme riski daha yüksektir. Melanosit isimli hücrelerin fazla miktarda melanin (deriye renk veren madde) üretmeleri sonucunda oluşur. Ailesel yatkınlık, güneş ışınları, gebelik ve doğum kontrol hapı kullanımı, bazı makyaj ürünleri, kolonya, parfüm, sabun ve nemlendiriciler gibi kozmetik ürünler de özellikle güneşle temas sonrası leke artışına neden olabilir.

Güneşten korunma tedavinin temelidir. Güneş koruyucular hem UVA hem de UVB koruması içermelidir. UVA camdan da geçebileceği için dışarıya çıkılmasa bile güneş koruyucu düzenli bir şekilde tüm gün sürülmelidir. Ayrıca hiçbir güneş koruyucunun tam bir koruma sağlamadığı da bilinmelidir. Bu nedenle güneşten kaçınmayı bir alışkanlık haline getirmeli, şapka, gözlük ve şemsiye kullanımı gibi ek önlemler de alınmalıdır. Melasma tedavisi sabır isteyen bir süreçtir. Bu süreçte özellikle yaz aylarında yeni ataklar olabilmektedir. Bunun yanında kişinin cilt tipine ve lekeye uygun olan leke kremleri (hidrokinon, tretinoin ve kortikosteroid kombinasyonu, azelaik asit, kojik asit içeren ürünler), kimyasal soyucular, lazer tedavilerinden bir ya da birkaçı dermatolog tarafından önerilmelidir.

Hamilelikte en sık karşılaşılan problemlerden birisi ciltte lekelenme, yani hiperpigmentasyondur. Pek çok hamile kadın gibi sen de bu sorunu yaşayabilirsin. Peki, hamilelikte artan cilt lekelerine karşı neler yapabilir, nasıl önlemler alabilirsin?

Cilt lekeleri (hiperpigmentasyon) nedir?

Derinin renginin daha koyulaşmasıyla meydana gelen değişimler leke olarak adlandırılır. Ciltte meydana gelen bu lekelere de hiperpigmentasyon denir.

Melanin adı verilen pigment, derimizin bazı bölgelerinde yoğunlaşarak renk farklılıklarına yol açabilir. Deri, uğramış olduğu bu hasarı onarmaya çalışırken daha fazla melanin pigmenti salgıladığı için ciltte görülen renk değişimi de artar. Bu durum, halk arasında “ten kararması” olarak da bilinir.

Hamilelikte cilt lekeleri neden olur?

+ Genetik faktörler,
+ Güneş,
+ Yanlış beslenme,
+ Hamilelik öncesi uzun dönem kullanılmış bazı ilaçlar (romatizma, tiroit ve migren hastalıklarında kullanılanlar) cilt lekelerine sebep olabilir.

Ayrıca herhangi bir ilaç kullanılmasa da hamilelikte artan östrojen, progesteron ve pigmentleri aktif hale getiren kloasma hormonu hiperpigmentasyonun artmasına neden olur. Cilt bu dönemde hassaslaşır.

Kloasma: Cildin güneş gören bölgelerinde sonradan ortaya çıkan, kahverengi lekeler.

Güzel bir cilt için beslenmene dikkat et: “Sağlıklı Beslenmek Önemli Ama Yapamıyorum” Diyen Hamileler İçin Altın Bilgiler

Hamilelikte cilt lekeleri ne zaman başlar?

Hemen hemen birçok hamilenin ortak sorunu olan hiperpigmentasyon (malezma), gebeliğin ilk 2,5 ayından sonra oluşmaya başlar.

Hiperpigmentasyon vücudun hangi bölgelerinde görülür?

Hamilelikte ten kararması özellikle ultraviyole ışınlarına yoğun olarak maruz kalan bölgelerde meydana gelir. Bunlar;

+ Yüz,
+ Ellerin sert kısımları,
+ Omuz,
+ Sırt,
+ Dekolte bölgesi,
+ Kol ve bacakların dışa dönük yüzeyleridir.

Hamilelikte cilt lekelerinin oluşumu nasıl engellenir?

+ Cilt problemlerinin en büyük nedeni; hormonların, güneşin UV ışınları ile etkileşime girmesi. Bu sebeple hamilelik döneminde güneşlenme saatlerine dikkat etmeli ve koruyucu ürünler kullanmadan güne başlamamalısın.
+ Cildinin güneş gören tüm kısımlarında 15 ya da daha yüksek GKF (güneşten koruma faktörü) içeren hiperpigmentasyon kremleri kullanabilirsin. Bu ürünler lekelerin tamamen giderilmesini sağlamaz fakat oluşmalarını engelleyebilir.
+ UV ışınlarından korunman gereken en önemli saatler, güneşin dik açı ile geldiği sabah 11:00 ile akşamüstü 16:30 arasıdır. İhtiyaç duyduğun D vitaminini günün diğer saatlerinde alabilirsin.
+ Unutma ki UV ışınları sadece güneş tarafından yayılmaz. Spotlardan ve bilgisayar ekranından yansıyan ışıklar içerisinde de yapay UV ışınları mevcut. Bu da demek oluyor ki kapalı bir mekan içerisinde dahi güneş koruyucu ürünleri mutlaka güne başlarken kullanmalı ve her 2.5-3 saatte bir yenilemelisin.
+ Yüzünü tamamen gölgeleyen bir şapka ve kollarını koruyacak uzun kollu giysiler de faydalı olabilir.

Vücuduna iyi davran: Hamilelikte Kendine İyi Bakman İçin 10 Öneri

Hamilelikte cilt lekeleri nasıl geçer?

Hamilelikte çillerinin ve et benlerinin rengi koyulaşabilir, daha fazla belirginleşebilir. Bacak arası gibi sürtünmenin fazla olduğu bölgelerde cildin esmerleşebilir. Ancak bu hiperpigmentasyon sorunlarının tümü doğumdan sonra kendi kendine geçer.

Hamilelikte cilt lekeleri için ne yapılmalı?

+ Cilt lekeleri, hamileyken tedavi edilmemeli. Gebelik, kullanacağın ilaç ve kozmetik ürünlerine dikkat etmen gereken önemli bir dönem.
+ Yok olmayan lekeler için ise uzman bir hekimden yardım alman en iyisi. Doktorunun önerdiği, güvenilen bir markanın leke aydınlatıcı ürünlerini kullanabilirsin.
+ Leke aydınlatıcı ürünleri ve peeling, lazer gibi cilt soyucu uygulamaları kış aylarında tercih etmemelisin.
+ Yaz aylarında cilt soyucu uygulamalar sonrasında teninin güneşten ve çevresel etkenlerden yeteri kadar korunamaması, geri dönüşü mümkün olmayan hasarlara sebep olabilir. Bu tarz vakalara çok sık rastlanıyor.
+ Cildinle ilgili şikayetlerinde ilk tercihin cerrahi yöntemler olmamalı. Ürünlerle çözemediğin sorunlarda son çare olarak cerrahi uygulamalara başvurabilirsin.