Adana Saç Tedavisi, Adana PRP Saç Tedavisi, Adana Saç Kıran Tedavisi, Adana saç dökülmesi doktor, Adana saç dökülmesi tedavi merkezleri, Adana saç tedavisi fiyatları, Adanada saç tedavisi ve fiyatları 2024

Saç tedavisi için Adana'da Uzm. Dr. Pınar Bozkurt dermatoloji kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Görsel anlamda büyük öneme sahip olan saçlarda dönemsel ya da uzun süreli dökülme, cansızlık, solukluk, kırılma gibi sorunlar yaşayabiliriz. Bu sorunların altında yatan birçok neden vardır. Bunlar arasında genetik sebepler, endokrin bozukluklar (tiroid bezi hastalıkları, doğum sonu dönemi, menopoz) diyabet hastalığı, beslenme bozuklukları, anemi(demir ve vitamin eksiklikleri), bazı ilaçlar ve kronik hastalıklar sayılabilir. Ayrıca mekanik etkiler; sık fön çekilmesi, kötü fırçalama, sıkı saç toplama, kullanılan şampuanlar, saç boyaları gibi kimyasallar ve renk açma işlemleri de saçları olumsuz etkiler. Bunların dışında emosyonel stres, güneş, deniz suyu ve havuz sularındaki klor da sayılabilir.

Bu nedenleri araştırmak için bazı tetkik ve testlerin yapılması gerekmektedir. Elde edilen sonuçlara göre tedavi yöntemleri belirlenir. Saçlı deride kaşıntı, kepek ve ekzema varsa, dökülmeye neden olabileceğinden mutlaka tedavisi yapılmalıdır.

Tedavide Kullanılan Yöntemler

1.  Sistemik Tedavi Yöntemleri: Kansızlık ve vitamin-mineral eksikliği gibi durumlarda vücuttaki eksik maddenin yerine konması, hormonal problemler, emosyonel stresin tedavisi gibi ağızdan alınan ilaçlarla tedavi yöntemidir.

2. Saçlı Deri Mezoterapisi: Mezoterapi, saç dökülmesini önemli ölçüde durduran, saç kalitesini arttıran bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemle saçlı deriye ihtiyacı olan vitamin, mineral ve aminoasitler çok ince uçlu iğnelerle enjekte edilir ve kıl köklerinin doğrudan beslenmesi sağlanır. Ağrılı bir işlem değildir, ortalama 15 dk sürer. Genellikle 1-2 hafta aralıklarla ortalama 6-8 seans uygulanır. Mikro iğneleme ile birlikte yapıldığında daha etkili sonuçlar elde edilir.

3. PRP Tedavisi: İçeriğindeki yoğun miktarda bulunan pıhtı hücrelerinden (trombosit) salgılanan büyüme faktörleri ile hasarlı saç köklerini onaran ve kan dolaşımını arttırarak saçın daha iyi beslenmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Kişiden alınan 10–20 cc kan özel işlemlerden geçirilerek trombositten zengin hale getirilir. Yoğunlaştırılmış trombosit hücrelerinden elde edilen serum saçlı deriye çok ince uçlu iğnelerle verilir. Her seans ortalama 20-30 dk sürer. 1-4 hafta aralıklarla 3-6 seanslık kürler halinde uygulanır.

4. Topikal Tedaviler: Saçlı deriye sürülen bazı solüsyonlar saçların döküldüğü alanlarda kan akımını arttırarak saç dökülmesini azaltıp yeni saç çıkmasına yardımcı olurlar.

Kuruyan Saçlar İçin Öneriler

Saç kuruluğunu önlemek için;

+ Bol su tüketilmeli
+ Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra saçlar yıkanmalı
+ Güneşe fazla maruz kalınmamalı, şapka kullanılmalı
+ Saç şekillendiricileri kullanımından kaçınılmalı
+ Saç tipine uygun besleyici yağlar ve saç nemlendiricileri kullanılmalı

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Öneriler

+ Saçlara çok fazla dokunulmamalı: Saçları çok sık taramak ve ellemek çabuk yağlanan saçların en önemli nedenidir. Günlük taramadan ziyade daha çok duştan sonra tarama tavsiye edilir.
+ Yıkarken sıcak su kullanılmamalı: Saç temizliğinde kullanılan sıcak su saçlı deriyi kurutarak saçta fazla yağ üretimine sebep olur.
+ Saç bakımında nemlendiricili şampuanlar kullanılmamalı.
+ Beslenmeye dikkat edilmeli: Aşırı yağ üretimine neden olan besinlerden (glisemik indeksi yüksek olan gıdalar, hazır gıdalar) uzak durulmalı.

Adana'da saç tedavisi, saç kıran tedavisi uygulaması, Uzm. Dr. Pınar Bozkurt tarafından yapılmaktadır.