Adana PRP, Adana PRP Tedavisi Fiyatları, Adana Prp Saç Tedavisi, Adana PRP Ücretleri, Adana PRP Yapan Yerler, Adana PRP Fiyatları, Adanada PRP Tedavisi Yapan Hastaneler, Adana Saç PRP, Adana Saç PRP Yapan Hastaneler, Adana PRP Fiyatları 2024

PRP tedavisi için Adana'da Uzm. Dr. Pınar Bozkurt dermatoloji kliniğinden randevu alabilirsiniz.

PRP “plateletrich plazma-pıhtı hücresi yönünden zenginleştirilmiş plazma” adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir. Bu uygulamada kişiden alınan düşük miktardaki kan özel bir tüpe konularak santrifüj edilir. Büyüme faktörleri içeren pıhtı hücreleri yönünden zenginleştirilmiş plazma, ayrıştırılarak yine aynı kişiye enjeksiyon yolu ile geri verilir. Tıpta farklı alanlarda kullanılan PRP, doku yenilenmesi ile kozmetik dermatoloji, ortopedi ve diş cerrahisi alanlarında sıkça başvurulan bir yöntem olmuştur.

PRP Nasıl Etki Eder?

Büyüme faktörleri ile dolu olan bu pıhtı hücreleri, dokuları ve hücreleri tamir etmede hızlı ve etkili bir şekilde çalışır.

Büyüme faktörleri,keratinositlerin ve fibroblastların dokuyu yenilemesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cilt dokusunu iyileştirmek için oksijen ve besin sağlayan yeni kan damarları oluşumuna da yardımcı olur.

PRP Nasıl Uygulanır?

PRP tedavisinde elde edilen plazma çok ince iğneler yardımı ile cilt altına verilir. Ayrıca fraksiyonel lazer, radyofrekans, dermaterapi uygulamalarından sonra PRP serumu cilde sürülerek de uygulanabilir. Açılan gözeneklerden PRP kolaylıkla emilecektir.

PRP Uygulama Alanları Nelerdir?

+ Kırışıklık
+ Cilt lekeleri
+ Çatlaklar (stria)
+ Soluk ve mat cilt
+ Yağlı cilt
+ Cilt nemi sağlamada
+ Kollajen sentezi uyarımı
+ Saç dökülmeleri

PRP Tedavisi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

PRP tedavisi 2-4 hafta aralıklarla, 3-4 seans yapılmalıdır.

PRP Uygulaması Ne Kadar Süre Alır?

Kan alındıktan sonra PRP hazırlanması yaklaşık 8-15 dk sürer. PRP’nin cilde uygulanma süresi ise 10-20 dk kadardır.

PRP Uygulamasında Ağrı Hissedilir Mi?

İşlem öncesi lokalanestezik krem sürülerek cilt uyuşturulur. PRP çok ince iğneler kullanılarak uygulanır. Bu nedenle fazla ağrı hissedilmez.

PRP Tedavisinin Etkisi Ne Zaman Başlar ve Ne Kadar Sürer?

PRP, uygulandığı anda etki etmeye başlar ve tekrarlayan seanslarda etkisi artarak devam eder. Ortalama 2-4 ayda maksimum etki gözlenir ve bu etki cilt yapısına bağlı olarak değişmekle birlikte 1-1,5 yıl arası sürebilmektedir.

PRP Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

İşlemde hiçbir yabancı madde kullanılmadığından, alerjik reaksiyon riski çok düşüktür.

PRP Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Kan sulandırıcı ilaç kullananlara, kanser öyküsü olanlara, kan hastalığı olanlara, yapılacak bölgede enfeksiyon olanlara, otoimmun hastalığı olanlara, hamile ve emzirenlere uygulama yapılmaz.

PRP Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlemle aynı gün sıcak banyo yapılmamalı ve mutlaka güneşten koruyucu krem kullanılmalıdır.

PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plasma) ya da Türkçe ismiyle Trombositten Zenginleştirilmiş  Plazma, bir kişiden kan alarak ve alınan kan santrifuj edildikten sonra elde edilen trombosit yönünden zengin plazmanın, ihtiyaca göre yüze; cilt yenileme, parlaklık vermesi amacıyla, saçlarda ise saç köklerini güçlendirmek amacıyla kullanılmasıdır. Elde edilen bu sıvıda, milyonları bulan kök hücre ve büyüme faktörleri bulunmaktadır. Hastanın kendi dokuları kullanıldığı için oldukça doğal, cildi uyaran, yenileyici bir tedavidir.

Normalde vücüdumuzda bir yaralanma olduğunda o bölgeye bir kan akımı artışı ve trombosit artışı olur. Buradaki trombosit (platelet) lerden açığa çıkan hücreler ve büyüme faktörleriyle doku onarılır. PRP ile ise normal kan akımı ile sağlanamayacak oranda ve miktarda platelet elde edilmiş olunur. İşte PRP ile ortalama 2-4 kat daha fazla platelet hücreleri doku içine verilmiş olur, bu sayede onarım ve yenileme çok daha fazladır.

PRP Nasıl Yapılır?

Kolunuzdaki bir damardan alınan birkaç tüp kan, santrifüj edilir. Bu santrifüjlerde yüksek hızdaki devirlerde bir süre sonra kanın pıhtılaşmayı sağlayan trombosit(platelet)denilen kan hücreleri ayrışır. Bu hücreler daha sonra çok ince bir iğneyle cildin içine ara ara enjekte edilir. Bu sayede kollajen ve elastik lifler uyarılmış olur. PRP uygulaması tıpkı bir mezoterapi, dolgu uygulaması gibidir.

PRP Hangi Alanlarda Kullanılır?

+ Cildi yenilemek
+ Cilt kırışıklıklarını azaltmak
+ Leke tedavisi
+ Lazer sonrası cildin iyileşmesini hızlandırmak
+ Saç dökülmesini azaltmak
+ Saç diplerini güçlendirmek
+ Çatlak tedavisi
+ İz tedavisi
+ Sivilce izi tedavisi

PRP bu alanların hepsinde kullanılıyor olsa da pratikte en çok cildi canlandırmak, yenilemek ve saç köklerini güçlendirmek amacıyla kullanılmaktadır.

PRP estetik dışı uygulamalarda ise diş uygulamaları, ortopedik rahatsızlıklar, sporcu yaralanmaları, tendon rahatsızlıkları, iyileşmeyen yaralar gibi durumlarda iyileşmeyi hızlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

PRP Tedavisi Vücudun Hangi Alanlarında Kullanılabilir?

+ Yüz
+ Gözaltları
+ Boyun ve dokolte alanı
+ El üstü
+ Saç dibi

PRP aslında tüm vücut alanlarında kullanılabilir

PRP Kimlere Yapılmaz?

+ Platelet yani trombosit sayısı az olan hastalarda

+ Kanser hastalarında uygulanmaz.

PRP Kaç Seans Yapılmaktadır?

PRP de iyi bir sonuç elde etmek için 2 hafta aralıklarla 4 seans uygulama yapmak gerekir, sonrasında ise 6 ayda bir tek uygulama etkinliği ve kalıcılığı arttıracaktır. PRP tedavisi her yıl yenilenebilir, tamamen doğal bir tedavi olduğu için fazla seans yapılmasında bir sakınca yoktur.

PRP Saç Tedavisi

PRP özellikle zayıflaşmış, kırılgan hale gelen saçları canlandırmada, dökülen saçların yenisini çıkartmada, saçın kalitesi ve kalınlığını arttırmada oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle kadın tipi saç dökülmelerinde saç kökleri korunduğundan, dökülen saçlar prp saç tedavisi ile yeniden çıkabilmektedir. Erkeklerde ise daha çok mevcut saçların dökülmesini engellemek amacıyla kullanılmaktadır. Saç prp tedaviside 2 hafta aralıklarla 4 seans uygulanmaktadır. 6 ay sonra 1 seans ek yapmak daha faydalı ve iyi sonuçlar vermektedir.

Peki Neden Vücudumuzda Olan Bir Şey Kendiliğinden Bu Kadar Etki Göstermiyor?

Aslında vücudumuzda bu işlem sürekli devam etmektedir, ancak yaş, genetik, yıpranmayla hem giderek yenilenme hızı yavaşlamakta, hem de kalitesi azalmaktadır. İşte PRP ile zenginleştirme işlemi yapılmış olunur, yani iyileştirici hücreler çoğaltılır ve yoğun bir şekilde verilir.

PRP Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

PRP nin belirgin bir yan etkisi yoktur, kan alınan yerde morarma, yüzde iğne batan yerlerde hafif kızarıklık, şişlik olabilir. PRP tamamen vücuda uyumlu olduğu için alerji oluşturmaz. Dolayısıyla uygulaması oldukça rahat ve yan etkisi ise son derece azdır.

PRP Uygulamasında Sonuçlar Ne zaman Gözlenir?

Uygulamadan birkaç gün sonra ciltte parlama, ışıltı oluşur. Sonradan bu etki tekrarlayan uygulamalarla birlilkte daha belirgin hale gelir. Cildi yenileyici ve kırışıklıkları azaltıcı etki için daha uzun zaman geçmesi gerekmektedir. PRP kişinin kendi dokularını uyararak etki gösterdiği için zamanla etki daha belirgin olur.

PRP Kök Hücre Uygulamasıyla Aynı İşlem midir?

prp fiyatlarıPRP daha çok zenginleştirilmiş plazma iken, kök hücre ise daha farklı bir uygulamadır. Kök hücre transferi; kulak arkasındaki deriden, yağdan elde edilebilen, nispeten daha komplike bir uygulamadır. PRP de kök hücre içerir ama aslen bir kök hücre aktarımı değildir. Daha çok büyüme faktörleri ve yenileyici doku transferidir.

PRP Uygulaması Diğer Uygulamalarla Birlikte Yapılabilir mi?

PRP uygulaması durumunuza göre, dolgu, botilinium toksini, lazer, peeling vb diğer uygulamalarla kombine edilebilir. Bu durumu ihtiyacınıza göre doktorunuz belirleyecektir.

PRP Fiyatları Neye Göre Değişir?

PRP fiyatları; uygulama yapılacak alana, prp tedavisinin çeşidine, prp seans sayısına göre değişmektedir. Yüz bölgesinde yapılacak prp tedavisi fiyatlarıyla, el üstünde yapılacak ya da saç için yapılacak prp tedavisi fiyatları farklılık gösterebilir. Kombine yapılan uygulamalardaki prp fiyatlarıyla tek seans fiyatı değişiklik gösterebilir. PRP 2023 fiyatlarıyla ilgili en sağlıklı bilgiyi kliniğimizi arayarak ya da yandaki menüden mail yoluyla bilgi edinebilirsiniz.

Adana'da PRP uygulaması, Dr. Pınar Bozkurt tarafından yapılmaktadır.

PRP UYGULAMASININ ÖZELLİKLERİ

ETKİ SÜRESİ 6-12 ay
SEANS SAYISI 3-5
ANESTEZİ Lokal Anestezi
KESİN SONUÇ 2-3 ay