Adana Viral Deri Enfeksiyonu, Adana Molluskum Kontagiozum, Adana Molluskum Kontagiosum Lazer, Molluskum Kontagiozum Testi Adana, Molluskum Kontagiozum Tedavisi Adana, Adana Molluskum Kontagiozum Yorumlar

Molluskum Kontagiozum hastalığı ve tedavisi için Adana'da Uzm. Dr. Pınar Bozkurt dermatoloji kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Molluskum kontagiosum sık görülen bir viral deri enfeksiyonudur. Başka bir bireyden direkt temas sonucu bulaşabilir. Çocuklarda ve genç erişkinlerde daha sık olmakla birlikte herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Deriden kabarık kubbe şeklinde, yüzeyi parlak lezyonlar genellikle 2-6 mm çapında olup, nadiren büyük de olabilirler. Deri renginde olan bu lezyonların merkezinde peynirimsi bir tıkaç içeren çukurluk vardır.

Döküntüler genellikle 6-18 ay içinde kendiliğinden kaybolurlar. Bazen bu süre daha uzayabilir. Döküntüler kaybolana kadar belli aralıklarda kriyoterapi (sıvı nitrojen ile dondurma işlemi) yapılabilir. Diğer bir yöntem ise küretajdır.

Molluskum Kontagiozum’un sadece insanda görülen bulaşıcı bir virüs hastalığı olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Ataman; ‘İnsandan insana doğrudan temas ya da virüs bulaşmış eşyalar ile geçer. Hasarlı deriden daha kolay geçtiği düşünülmektedir. Anneden çocuğa geçen antikorların koruyucu etkisi ve uzun kuluçka süresi nedeniyle 1 yaşın altındaki çocuklarda nadir görülür. Sıcak iklim, kişisel hijyen eksikliği, yakın temas bulaşmayı kolaylaştırır. Çoğunlukla 10 yaş altı çocuklarda ve erkeklerde görülür. Erişkinlerde cinsel yolla bulaşan hastalık, çocuklarda bazen cinsel istismar konusunda uyarıcıdır. Molluskum erişkinde seksüel bulaşma nedeniyle genital bölgede daha sık görülür. Çocuklarda gövde, yüz ve kol, bacak tutulumu belirgindir.

Ağız içi, taban, avuç tutulumu nadir görülür. Atopik dermatitli çocuklarda bozulmuş bağışıklık ve kortizon gibi ilaçların kullanımı Molluskum görülme sıklığını artırır. AIDS hastaları ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlarda Molluskum daha sık ve şiddetli olarak görülür. Kuluçka devresi 14 gün ve 6 ay arasında değişir. Parlak, pembe ortası göbek tarzı çöküklük gösteren, yuvarlak 1-10 mm çaplı küçük kabarıklıklar şeklindedir. Nadiren daha büyük olur. Tedavi edilmese bile 6 ay-4 yıl içerisinde kendiliğinden iyileşse de büyük olanlar iz bırakabilir. Son 10 yılda Molluskum vakalarının yaygınlaşması yüzme havuzlarının artışına bağlanmaktadır. Hastalar iyileşene dek yüzme havuzu, hamam, sauna gibi ortak kullanım alanlarından uzak durmalıdır. Yine güreş gibi sporlar, havlu gibi ortak kullanılan eşyalar da hastalığın bulaşmasına neden olabilir.’ açıklamasında bulundu.

Hastalık Kendi Kendine İyileşebilir; Ancak Hastaya kendiliğinden iyileşebileceği; ancak bunun birkaç seneyi bulabileceği, bu sürede başkalarına bulaştırabileceği, hastalık nedeniyle psikolojik sıkıntılar yaşayabileceği, istediği sporu yapamayacağı bilgisi verilmelidir. Tedavi hastanın yaşına, hastalığın şiddetine ve şekline göre belirlenir. Kriyoterapi yani dondurma tedavisi etkilidir. 3-4 haftalık aralarla tekrarı gerekir. Koyu renk tenlilerde beyaz lekelere neden olabilir. Küretaj etkili bir yöntemdir. Molluskum içeriğinin pens veya forseps ile sıkılması kolay bir yöntemdir.

Ancak enfekte materyalin deri altına kaçması apseye neden olabilir. Elekrokoterizasyon, yani yakma tedavisi de nedbeye yol açmadan uygulanması gereken bir yöntemdir. Lazer yine bir tedavi seçeneğidir. Tüm bu yöntemlerin çocukta uygulanması zordur. Topikal anestezi, lokal anestezi, bazen genel anestezi altında tedavi uygulanır. Lokal eritici, destrüktif ilaçlar, antiviral ilaçlar tedavi seçeneğidir.