Adana Bölgesel Zayıflama, Adana Bölgesel Zayıflama Fiyatları, Adana Bölgesel İncelme, Adana Bölgesel Zayıflama Fiyatları 2024, Adana Soğuk Lipoliz, Adana Bölgesel Zayıflama Fiyatları 2024, Adana Lazer Lipoliz, Bölgesel Zayıflama Fiyatları Adana, Bölgesel Zayıflama Adana

Bölgesel Zayıflama tedavisi için Adana'da Uzm. Dr. Pınar Bozkurt dermatoloji kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Bölgesel zayıflama, kişinin sadece belirli bölgelerinde bulunan fazla yağların yakılmasıdır. Basen bölgesi, bel ve göbek bölgesi, kol bölgesi ve popo bölgesi vücutta bölgesel olarak fazla yağların bulunduğu başlıca kısımlardır. Düzenli yapılan egzersizler ve diyetler, uzun süredir yerleşmiş olan bölgesel yağları eritemeyebiliyor. Uygulanabilecek bölgesel zayıflama ve inceltme uygulamaları sayesinde uzun zamandır veremediğiniz kilolardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Bölgesel zayıflama nasıl gerçekleştirilir?

Bölgesel zayıflamanın gerçekleştirilmesi için öncelikle vücut analizi yapılması gerekiyor. Yapılan vücut analizleri sonucunda, kişinin ihtiyacına en uygun bölgesel zayıflama yöntemi belirlenebiliyor. Bölgesel zayıflama ve incelme uygulamalarının birçoğu, fazla yağların bulunduğu bölgeye aşırı sıcaklık ya da soğukluk uygulaması yapılarak gerçekleştiriliyor.

Bölgesel zayıflama süreci nasıldır?

Bölgesel zayıflama ve incelme sürecinde gerçekleştirilen uygulamaları kişinin ihtiyacına göre belirleniyor. Bölgesel zayıflama uygulamaları ile tek seansta istediğiniz sonuca kavuşabilirken, bazı işlemler ise 4 ve üzerinde seans gerektirebiliyor. İşlem yapılacak bölgenin büyüklüğü arttıkça, yapılacak seans sayısı da artış gösteriyor.

Bölgesel zayıflama için vücut analizi yapmak gerekli midir?

Vücut analizi ile kişinin vücut ağırlığı, yağ-kas-su oranı, bazal metabolizma hızı, metabolik yaşı, vücutta bulunan ödem miktarı tespit edilir. Bu sayede vücuttaki kas dokusu ve yağ dokusunda meydana gelen değişiklikler gözlemlenmiş olur. Kişinin şu anki kilosu ölçülerek, yaşına ve boyuna göre aslında olması gereken kilo hesaplanır. Bu sayede vücutta fazlalık olarak bulunan yağ oranı ve yağın bulunduğu bölge tespit edilmiş olur.

Bölgesel zayıflama ve incelme yöntemleri nelerdir?

Bölgesel zayıflama yöntemlerinden en bilineni lazer lipoliz uygulamasıdır. Lipoliz uygulaması ile tek seansta gıdı, kol, bel, basen ve kalça bölgesindeki fazla yağlar kolayca alınabiliyor.

Lazer lipoliz

Lazer lipoliz uygulamasından önce gerekli analizler yapılarak, bölgesel zayıflama gerektiren bölgeler belirlenir. Lipoliz işleminin başında kişiye genel anestezi uygulaması yapılarak, operasyon sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmesi önlenir. İşlem yapılacak olan bölgede 2-3 milimetrik kesiler açılarak, bölgesel zayıflama gereken alana lazer ışınları gönderilir. Böylece bu bölgedeki yağlar, katı halden sıvı duruma getirilir ve yakılır. Lazer lipoliz uygulamasının son aşamasında, işlem yapılan deriye dalga boyları gönderilir. Bu sayede kolojen sentezi sağlanır ve yeni bağ dokusu oluşturulur. Lazer lipoliz işlemi yapılan bölge toparlanır ve sıkılaşır. Bu uygulama ile sadece bölgesel zayıflama ve incelme değil, sıkılaşma ve hatlı görünüm de sağlayabilirsiniz.

Neden lazer lipoliz?

+ Lazer lipoliz uygulaması bölgesel olarak uygulandığında ortalama 1 saat gibi kısa bir sürede tamamlanabilir.
+ Lazer lipoliz işleminde, lazer ışınlarının iletilmesi için bölgeye açılan kesiler milimetrik olduğundan operasyon sonrasında herhangi bir iz kalmaz.
+ Lazer lipoliz uygulamasında bölgesel zayıflama ve incelme gerçekleştirilirken, aynı zamanda oluşabilecek sarkmalar da önlenir.
+ Lazer lipoliz operasyonu geçirdikten sonra aynı gün içerisinde taburcu olabilir. Ortalama 5 gün içerisinde günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz.

Doğru beslenme

Doğru beslenme ve düzenli egzersiz, bölgesel zayıflama ve incelme isteyen kişilerin atlamaması gereken noktalardan. Vücutta bölgesel yağlanma en çok karın bölgesinde oluşup, en zor eritilen bölge de göbek bölgesidir. Göbek bölgesinde oluşan yağlanmanın en önemli nedeni fazla şekerli ve işlenmiş yiyeceklerdir. Bu nedenle karın bölgesinde oluşan yağlardan kurtulmak ve incelmek istiyorsanız, ilk olarak şeker tüketimini kesmeniz gerekiyor. Marketlerde satılan işlenmiş gıdaların birçoğunda yüksek miktarda şeker bulunmakta. İşlenmiş gıda tüketimini olabildiğince azaltıp, evde taze sebzeler ile yemek yapmaya özen göstermelisiniz.

Vücutta bölgesel yağ fazlalığından şikayet edilen bir diğer nokta ise kalça. Kalça bölgesi fazla yağlanma bulunmasının yanı sıra, selülit oluşumu ile de yağ yakımı en zor kısımlardandır. Kalçada bölgesel zayıflama gerçekleştirmek istiyorsanız şeker tüketimini kesmenin yanı sıra, zararlı yağların tüketiminden de uzak durmanız gerekiyor. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı tüketerek vücudunuz için gerekli olan yağ asitlerini alabilirsiniz. Bu sayede sağlıklı yağlar tüketirken, aynı zamanda bölgesel zayıflamayı sağlayan yağ asitlerini de çalıştırmış olacaksınız.

Düzenli egzersiz

Bölgesel zayıflama ve incelme istiyorsanız mutlaka düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekiyor. Tüm vücut için yapacağınız yağ yakıcı egzersizlerin yanı sıra, fazla kiloların olduğu bölgelere özel spor rutini oluşturmanız gerekiyor. Göbek bölgesinde oluşan yağlanmaların gitmesi için şınav ve mekik hareketleri yapabilirsiniz. Basen ve kalça bölgesinin sıkılaşması için ise squat hareketi etkili olacaktır. Plank hareketinde ise bacak, göbek ve kollar her üç bölgedeki kaslar çalışacaktır. Bu sayede bölgesel zayıflama gerçekleştirirken, aynı zamanda sıkılaşabilirsiniz.

Soğuk lipoliz uygulaması

Soğuk lipoliz uygulamasında, bölgesel fazlalığın bulunduğu alana özel başlıklar yerleştirilir. Vakum şeklindeki bu başlık, deri ve deri altı dokusunu çekerek kan dolaşımını azaltır. Dokular belirli bir süre için 2 ila -8 derece arasında soğuğa tutulur. Yerleşmiş olan yağ hücreleri, yüksek derecede soğuktan ötürü yakılır ve vücuttan atılırlar. Tek seans yapılacak soğuk lipoliz uygulaması, uygulamanın yapılacağı bölgeye göre 30-100 dakika arasında değişiklik gösterir. Soğuk lipoliz uygulamasında bölgesel incelmenin başlaması için, işlem üzerinden en az 3 hafta geçmiş olması gerekir. Bölgesel zayıflama etkisini 4. ayın sonuna kadar görebilirsiniz. Vücutta oluşacak olan incelme 5 ila 15 cm arasında değişiklik gösterecektir.

Radyofrekans uygulaması

Radyofrekans uygulaması ile bölgesel zayıflama ve incelme sağlamanın yanı sıra, selülit tedavisi ve sarkmaların önlenmesinde etkili tedavilerden. Radyofrekans uygulamasında fazla yağların olduğu bölge belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılır. Genellikle bu derece 40-43C arasındadır. Bu ısı ile yağ hücrelerinin yakılması ve vücuttan atılması sağlanır. Radyofrekans uygulaması, işlemin yapılacağı bögenin büyüklüğüne göre 20 ila 60 dakika arasında sürebilir ve 10 seansa kadar uygulanabilmektedir.

Her insanın vücut yapısı bir değildir. Bazıları ince belli ama geniş basenli olur bazılarının üst bedeni kalın bacakları çok ince olur yada göbekli bir vücut yapısı olur. İşte Beautyderm olarak tam da bu noktada size hizmet vermeye hazırız. Bölgesel zayıflama tekniklerimizle basen, göbek, kol, tüm bacak bölgelerinizde istediğiniz incelmeye kavuşabilirsiniz ayrıca yine Beautyderm de mevcut yöntemlerle de tüm vücudunuzu sıkılaştırma imkanı sağlanmaktadır.

G5 Masajı

Bütün bedene uygulanabilen inceltme ve toparlama amaçlı kullanılan, özellikle bacağın üst kısmı, kalça ve basen kısımlarında kullanılan son model bir selülit masaj cihazıdır. Bu cihazın her cilt türüne göre ayrı başlıkları vardır. Bu aletle masaj uygulanırken daha etkili olması için bitkisel yağlar kullanılmaktadır.

Radyofrekans

Bu yöntem sayesinde radyo dalgaları bedendeki iyonları ve su moleküllerini aktifleştirir. Böylece enerji ortaya çıkarak bölge ısınmış olur. Bu uygulamanın sonucunda yağlar erir, kollejenler artar ve bağ dokusu yenilenerek bedende incelme olur, selülitler yok olur, sarkma ve kırışıklıklar giderilmiş olur.

Pressoterapi

Bedendeki lenflerden başlayarak yaptığı basınçlı uyarı ile ayaktan göğsün alt kısmına kadar uygulanmış olan bir tür basınç terapisidir. Bu yöntemle bazı hastalıklardan kaynaklanan ödem bedenden atılır, selülitler yok edilir, vücut sıkılaştırılır ve bölgesel incelme uygulanmış olur.

Elektroterapi

Bu yöntemle sarkmış ve güçsüzleşmiş kaslar toparlanır, kan ve lenf dolaşımını hızlandırdığı için de cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Elektroterapi yöntemiyle yağ yakımı arttığı için bedende incelme ve zayıflama sağlanmış olur.

Pasif Jimnastik

Güç harcamadan diyet yaparak boşaltılan yağ hücrelerini sıkılaştıran bir yöntemdir.Bu yöntemle bölgesel zayıflamanın yanında metabolizma hızlandırılır, kan dolaşımı ve lenf dolaşımı düzenlenir, sinir sistemi onarılır kireçleme ve eklem ağrıları gibi şikayetlerde etkili sonuçlar elde edilir.

Selülit Masajı

Selülit tedavisinde en etkili yöntemlerden biri masajdır. Selülit Masajı ile deri altındaki kan ve lenf dolaşım sistemi hızlandırılarak selülitin başlıca nedeni olan dolaşım sistemi bozukluğu ortadan kaldırılmış olur. Selülülit masajı uygulanırken isteğinize göre esansiyel yağlar kullanılmaktadır bu sayede masajın etkisi de arttırılmış olur.

Radyofrekans ile Bölgesel Zayıflama

Isı kontrollü bir zayıflama yöntemi olan radyofrekans, aynı zamanda selülit, bölgesel yağlanma ve yüzde meydana gelen sarkma gibi problemler için de uygulanan bir yöntemdir. Özellikle bölgesel zayıflamada rağbet gören radyofrekans uygulaması yağ birikmesine en müsait olan karın, kalça ve baldır gibi bölgelerdeki yağ hücrelerinin küçülmesine olanak sağlamaktadır.

Ayrıca, bacaklarda oluşan selülitlerin giderilmesinde, iç kol ve iç bacak sarkmalarında toparlama ve tonlama sağlamaktadır. Bu sayede vücudumuzda ve yüzümüzde bize rahatsızlık veren görünümlerden kurtularak daha estetik bir görünüme kavuşmamız mümkündür.

Radyofrekans uygulaması sırasında, radyo dalgaları sayesinde vücudumuzdaki su molekülleriyle beraber kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum iyonları harekete geçer, Sonrasında ise bu bölgedeki enerji ortaya çıkarak uygulama yapılan bölgede ısınma oluşur.

Bu noktada hedeflenen şey ısınan alanın sıcaklığını 41-42 dereceye ulaşmasını sağlamaktır. Amaçlanan bu ısı elde edildiği zaman, alt katmanlardaki ısı aşağı yukarı 50 ile 55 derece arasında hissedilmeye başlanır. İstenilen ısı elde edildiğinde bu o bölgedeki yağların parçalanıp erimeye başladığı anlamına gelir. Bölgedeki eriyen yağ tabakaları vücuttan kan yoluyla veya lenf yoluyla emilerek atılır. Bu işlem yapılırken vücut ısısı devamlı kontrol altında tutulur ve hususi üretilmiş bir termometre olan infared termometresi sayesinde ısı kontrolü çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Radyofrekans İşlemi Nasıl Uygulanır?

Radyofrenkans uygulaması ile yapılan bölgesel zayıflama işlemi süre olarak bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Örneğin, bacak ve kalçalara yapılan işlem ortalama 45 dakika ile 60 dakika arasında değişirken göbek bölgesi ile basen bölgesine yapılan işlem ortalama 25 dakika sürmektedir.

Seanslar arasında süre işlemin etkinliği açısından çok önemli olduğundan seans aralarında geçen süreye dikkat etmeliyiz. Seans araları 2 haftadan az olmamalı ya da 4 haftadan fazla olmamalıdır. Radyofrekans uygulaması sırasında kişi herhangi bir ağrı yada sızı hissi duymamaktadır. Yalnızca işlem sonrasında uygulama yapılan bölgenin derisinde bir gerginlik hissedilmektedir ama bu gerginlik çok kısa bir süreliğine oluşmakta ve gayet normal bir durumdur.

Radyofrekans uygulamasını tercih edecek kişiler için son olarak bir uyarıda bulunmak istersek, bu uygulamayı cilt kanseri veya farklı bir kanser çeşidi olan kişiler, epilepsi rahatsızlığı olan kişiler, ms, gebe ya da gebelik ihtimali olan kişiler, kalp pili kullanan kişiler ve vücudunun herhangi bir yerinde protez bulunan kişiler tercih etmemelidir.

Bölgesel Zayıflama

Sağlıklı ve güzel görünümlü bir vücuda sahip olmak her insanın hayalidir. Fakat, çok az sayıda insan düzenli beslenerek ve spor yaparak bu hayalini gerçekleştirebilir.

Çünkü spor tek başına yeterli değildir. Ayrıca vücutta yakılan yağların vücudun hangi bölgesinden kaybedildiği de kişinin kendi yapısal özelliklerine göre değişmektedir.

Bölgesel İncelme ve Bölgesel Zayıflama Mümkün Mü?

Doğru uygulama ve tedavi yöntemleriyle bölgesel incelme/zayıflama mümkündür. Bölgesel zayıflama için problemli bölgedeki yağların hedefli bir şekilde yakılması gerekir.

Vücuttaki bütün enerji maddeleri, yağ da dahil olmak üzere kan vasıtasıyla taşınır. Vücut, her zaman en çabuk kullanılabilecek yağı ilk önce atar. Bu işlem de vücutta öncelikle kan dolaşımının en yoğun olduğu bölgelerde gerçekleşir. Ancak problemli bölgelerimiz, içerdiği yağ minderleri dolayısıyla yoğun bir dolaşıma sahip değildirler ve bu nedenle bu bölgelerdeki yağ minderleri kolay kolay erimezler.

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Günümüz teknolojileri ile bir çok bölgesel zayıflama(incelme) yöntemi geliştirilmiştir. Bunların arasında, medikal estetik alanında en çok bilien ve kullanılan yöntemler aşağıda listelenmiştir:

+ Eximia - Kavitasyon Ultraporasyon Kombinasyonu
+ Reaction - Radyofrekans
+ Selülit Tedavisi
+ + Mezoterapi
+ Pressoterapi (Lenf Drenaj)
+ Lazer Lipoliz
+ Elektroterapi
+ Fotomoloji

Hormonal yağlanma olarak bilinen bölgesel yağlar pek çok kişinin ortak sorunudur. Erkeklerde ve kadınlarda farklı bölgelerde biriken istenmeyen kilolar kadınlarda genellikle kalça bölgesi ve civarında görülürken erkeklerde göbek çevresinde toplanır. Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen bu yağlanmaların kaynağında genetik faktörlerin yanında hormonal düzensizlikler yatar. Tüm vücutta bulunan yağ hücreleri bazı bölgelerde daha yoğun görülür. Bu dağılım ise genetik eğilimler sonucunda oluşur. Yağlanma oranı kadınlarda %30, erkeklerde ise %25'i geçtiğinde pek çok hastalığa davetiye çıkarır.

Diyetle ve egzersizle bölgesel zayıflama mümkün mü?

Diyetle kilo vermeye çalışanlar bazı bölgelerdeki yağların erimediğinden şikayet eder. Bölgesel yağlanma genellikle bel ve basen çevresindeki yağlanma olarak ikiye ayrılır. Bel çevresindeki yağlanma basen bölgesindeki yağlanmaya oranla sağlık açısından daha risklidir. Bel çevresinde yer alan yağlar iç organlara daha yakın olduğu için daha tehlikeli olarak tanımlanır. Ayrıca bel çevresi geniş olanlarda insülin hormonu yüksekliğinden bahsedilebilir. Bu durum iştahın açılmasına ek olarak şeker hastalığı başlangıcına sebep olabilir. Basen çevresi kalın olanlarda östrojen dengesizliği söz konusu iken üst gövde genişliği ise kortizol hormonu yüksekliğinden kaynaklanır. Kısa süreli diyet veya egzersizle bölgesel zayıflama mümkün değildir. Spor ve diyet vücudun her bölgesinden eşit olarak yağ yakılmasını sağlar.

Bölgesel zayıflamak isteyenler neler yapmalı?

Bölgesel zayıflamanın en iyi yolu dengeli bir beslenme programını yaşam biçimi haline getirmek ve bölgesel egzersizler eşliğinde istenmeyen yağları yakmaktır. Günlük olarak tüketilen gıdalardan alınan kalorilerin yakılan kaloriden az olması durumunda vücut ihtiyaç duyduğu yağları bel ve göbek çevresinden sağlar. Bu durum da istenen bölgelerin incelmesinde etkili olur. Düzenli bir egzersiz programının yanında sağlıklı beslenme ile bölgesel yağlanma sorunları en aza indirilebilir. Bu süreçte metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, greyfurt ve yoğurt gibi gıdalara beslenmenizde yer verebilirsiniz. Özellikle bel çevresi kalın olanlar için bu gıdaların etkisi büyüktür.

Açma, poğaça, cips ve çerez gibi çabuk yağa dönebilen yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Pilav, makarna, börek ve pasta gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler de yağ hücrelerini şişirerek zayıflamaya engel olur. Bu gıdalar yerine et, balık, sebze ve salata ağırlıklı bir beslenme düzeni geliştirmek ve bu beslenmeye sadık kalmak önemlidir. Çok çeşitli karın ve kalça inceltme egzersizlerinden faydalanabilir, bunun yanında şınav çekme, squat ve plank gibi hareketlerle tüm vücut kaslarınızı daha sıkı ve şekilli bir forma sokabilirsiniz. Bol su içmek de yakılan yağların vücuttan uzaklaştırılmasında rol oynar.

Vücudun Belirli Alanlarında Bölgesel Zayıflama Mümkün mü?

Hemen hemen herkes vücudunun belirli kısımlarını değiştirmek ister. Bel, basen, kalça, kollar ve özellikle iç bacak insanların fazla vücut yağlarını depolamaya eğilimli oldukları ortak alanlardır. Diyet ve egzersiz yoluyla değişimin sağlanması zaman ve çaba gerektirdiği için insanlar, daha hızlı ve etkili bölgesel zayıflama yöntemleri ararlar.

“Bölgesel incelme” olarak da bilinen hedefe yönelik yağ kaybı yani bölgesel zayıflama,  birçok kişinin vücudunun belirli bölgelerini inceltmeye çalışırken uyguladığı çeşitli yöntemlerdir. Bununla birlikte bölgesel zayıflamanın ne kadar gerçekçi olduğu konusunda bazı tartışmalar da mevcut.  Bu makalede;  bölgesel zayıflama nedir, bölgesel zayıflama diyetleri ve bölgesel zayıflama hareketleri nelerdir konularında bilime dayalı detaylı araştırma sonuçlarını bulabilirsiniz.

Bölgesel Zayıflama (Bölgesel İncelme) Nedir?

Bölgesel zayıflama teorisi, kısa bir süre önce sağlık ve fitness dünyasında tanıtıldı. Ancak, bunun ne kadar doğru olduğunu destekleyecek çok fazla kanıt yoktur. Bölgesel zayıflama, belirli vücut bölgelerinde yağ yakmak için tasarlanmış hedefe yönelik egzersiz türüdür.

Mesela bir bölgesel zayıflama örneği vermek gerekirse, kolların arkasındaki aşırı yağlardan kurtulmak için sadece trisepsleri çalıştıran egzersiz yapmaktır.  Belirli vücut bölümlerini hedef alan bu teori popülerdir ve birçok insan,  tüm bedenlerini etkileyen yorucu egzersizler yapmak yerine sadece sorunlu alanlara odaklanan egzersizleri tercih eder.  Bu yöntemi kullanarak yağ yakmak, geçmişte kilo vermekte zorlanan ya da başka yöntemler kullandıkları halde istedikleri sonuçları alamayanlar için özellikle çekici olabilir.

Bölgesel Zayıflama Nasıl Oluyor?

İnsanların kilo vermek istemelerinin sayısız nedeni vardır; bunlar arasında sağlığın iyileştirilmesi ve kalp hastalığı, diyabet gibi kronik hastalık riskinin azaltılması da vardır. Bazı insanlar aşırı kiloyu orantılı olarak taşırlar, diğerleri ise popo, basen veya göbek gibi belirli bölgelerde orantısız kilo alırlar. Cinsiyet, yaş, genetik ve yaşam tarzı, kilo alımı ve inatçı vücut yağ bölgelerinin oluşmasında rol oynar.

Örneğin, kadınlar vücutlarında erkeklere göre daha fazla yağ depolar, ayrıca bu yağları genelde karın,göbek ve basen bölgelerinde muhafaza ederler.  Bununla birlikte, menopoz öncesi ve menopoz sırasında, hormonal değişiklikler, göbek bölgesinde ayrıca yağlanmaya neden olabilir.

Öte yandan, erkeklerin tüm yaşamları boyunca göbek bölgelerinden kilo almaları daha olasıdır.

Bölgesel kilo alımı oldukça sinir bozucudur. Bu durum insanları, beslenme ve egzersiz gibi klasik yöntemlerden daha farklı ve etkili bölgesel zayıflama yöntemlerine itebilir. Bölgesel zayıflama sorunlu bölgelerdeki yağları hızlı bir şekilde azaltmak için uygulanan çeşitli yöntemlerdir. Bölgesel zayıflama hareketlerinin, sorunlu bölgelerdeki kasların çalışmasının, o noktadaki yağları yakmanın en iyi yolu olduğuna inanılır.

Ancak vücutta yağ yakımı bu şekilde gerçekleşmez ve bunu kanıtlayıcı çok az bilimsel kanıt bulunmaktadır.

Burada bahsedilen bölgesel zayıflama, belirli bölgelerdeki yağları yakmaya yönelik özel hareketlerdir. Vücudun belirli bölgelerindeki yağ kaybını hedefleyerek bölgesel zayıflama ideal bir fikir olsa da , bu teori i bilimsel çalışmalarla kanıtlanmamıştır.

Vücutta Yağ yakımı Nasıl Olur?

Bölgesel incelmenin ve zayıflamanın neden gerçekçi bir fikir olmadığını anlamak için, vücudun yağları nasıl yaktığını anlamak önemlidir. Hücrelerinizdeki yağ, vücudun enerji için kullanabileceği depolanmış yağlar olan trigliseritler biçiminde bulunur. Enerji için yakılmadan önce, trigliseritler kan dolaşımına girebilen serbest yağ asitleri ve gliserol adı verilen daha küçük bölümlere ayrılmalıdır.

Egzersiz sırasında, yakıt olarak kullanılan gliserol ve serbest yağ asitleri, özellikle de çalışma yapılan alandan değil, vücudun herhangi bir yerinden gelebilir.

Vücutta Bölgesel İncelmeye Etki Eden Faktörler

Vücudun yağları nasıl yaktığına bakılmaksızın yapılan bir çok çalışma, bölgesel zayıflama hareketlerinin etkisiz olduğunu göstermiştir.

Örneğin, sadece altı hafta boyunca abdominalleri (karın kaslarını) hedef alan egzersizleri tamamlayan 24 kişiyle yapılan bir çalışma sonunda çalışmaya katılan kişilerin karın yağında herhangi bir azalma olmadığı görülmüştür.

12 hafta boyunca kilolu ve obez 40 kadınla yapılan bir başka çalışmada ağırlıklı karın bölgesine yönelik yapılan egzersizlerde, diyet etkisi ile fark edilir bir değişme olduğu görülmüştür. Üst vücut direnci antrenmanlarına odaklanan diğer bir çalışma da benzer sonuçlara sahipti. Bu 12 haftalık çalışmaya 104 kişi katılmıştır.  Araştırmacılar, bazı yağ kayıplarının meydana gelmesine rağmen bu yağ kaybının sadece kullanılan kol bazında değil tüm vücut bazında etkili olduğunuz gözlemlemiştir.

Diğer bazı çalışmalar benzer bulgulara yol açmış, bölgesel zayıflama hareketlerinin vücudun belirli bölgelerinde yağ yakmak için etkili olmadığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, az sayıda çalışmada çelişen sonuçlar vardır. 10 kişiyle yapılan bir çalışmada, kasılma kaslarına yakın bölgelerde yağ kaybının daha yüksek olduğu bulunmuştur. 16 kadınla yapılan bir başka çalışmada lokalize direnç antrenmanının ( bölgesel incelme hareketleri) ardından 30 dakikalık bisiklet sürmenin vücudun belirli bölgelerinde yağ yakımını artırdığı görülmüştür.

Bu çalışmalardan elde edilen bulgular ek araştırma gerektirse de, ölçüm teknikleri ve katılımcı azlığı nedeniyle güvenilir bulgular değildir.

Tüm çalışmalar göz önüne alındığında elde edilen bilimsel sonuçlar vücutta sadece bir bölgeden yağ vermenin mümkün olmadığını göstermektedir.

Bölgesel Zayıflama Hareketleri ve Egzersizleri 

Her ne kadar bölgesel zayıflama egzersizleri, vücudun belirli kısımlarında yağ yakma konusunda etkisiz olsa da, altta bulunan kasları etkileyerek sorunlu bölgelerde hareketlenmelere neden olabilir.

Vücudunuzun hangi bölgesinden yağ vereceğinizi tahmin edemezsiniz ancak vücudunuzun hangi bölgesini şekle sokmak istediğinize karar verebilirsiniz.  Bununla birlikte, yağ yakmak için hedeflenmiş şekle girme egzersizlerini kardiyo egzersizleriyle birleştirmek önemlidir. Tonlarca kalori yakmasa da bölgesel zayıflama hareketlerini kardiyo hareketleri ile kombinlemek daha etkili sonuçlar almanızı sağlar.

Örneğin, çok fazla karın sıkılaştırma egzersizleri yapmak, daha güçlü karın kaslarına neden olacaktır, ancak genel olarak zayıflamadığınız sürece burada oluşan etkiyi net bir şekilde göremeyebilirsiniz. Bu yüzden net sonuçları görmek için kardiyo, full vücut egzersizleri ve sağlıklı beslenme gereklidir.

Şekle girmek için yapılan egzersizlerin (sıkılaşma hareketleri) etkisinin net bir şekilde görülebilmesi için sıkı bir diyet programı ve kardiyo hareketleri ile desteklenmesi gerekir.

Bölgesel Zayıflama ve Sıkılaşma Aynı Anda Sağlanabilir mi?

Bölgesel zayıflama yöntemleri ve hareketleri ile direk bölgesel olarak yağ yakılamasa da genel olarak zayıflamaya ve yağ yakmaya yardımcı kanıtlanmış bir çok yöntem vardır. Örneğin tüm vücudu çalıştıran yüksek yoğunluklu egzersiz ve hareketlerin kilo vermede çok etkili olduğu gösterilmiştir.

En fazla ve hızlı Yağ Yakan Egzersizler ve Hareketler

1. Kardiyovasküler egzersizler. 

Koşma ve bisiklete binme gibi kardiyolar büyük kas gruplarını çalıştırır. Bu egzersizlerin kalori yakmak için etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bunlar, özellikle  inatçı karın yağlarını eritmede etkili olabilir.

2. Yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar  

Kısa süreli yoğun aktivitelerden hemen sonra bir iyileşme periyodu oluşur. Yapılan çalışmalar yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapan kişilerin kardiyo yapan kişilerden daha fazla yağ yaktığını göstermiştir.

3. Tüm vücut egzersizleri

Vücudun bir bölgesine odaklanmak yerine, tüm vücut egzersizlerinin daha fazla kalori yaktığı ve belirli bölgelerde sıkılaşma egzersizlerinden daha fazla yağ yakımına neden olduğu görülmüştür.

4. Egzersizlerin birleştirilmesi

Direnç antrenmanının ve kardiyovasküler egzersizin birleştirilmesinin, bir tür egzersize odaklanma ile verilenden çok daha fazla kilo vermeye neden olduğu görülmüştür.

Yüksek yoğunluklu antrenman ve kardiyovasküler egzersizin rutininize eklenmesi genel olarak yağ yakımına ve zayıflamaya yol açacaktır. Ancak, tempolu yürüyüş veya yüzme turları gibi basit egzersizler de kilo verme konusunda etkili olabilir.

Bölgesel Zayıflama Diyetleri İşe Yarar mı?

Genel olarak hayatınızdaki hareketi arttırmak ve günlük rutininize yeni egzersizler eklemek, hem zayıflamak için hem de  genel olarak sağlığınız için önemlidir. Sağlıksız yiyecekler ve aşırı kalori alımı, spor salonunda yaktığınız tüm kalorileri geri almanıza neden olabilir.  Yapılan çalışmalar, kalori alımını kontrol etmek ve sağlıklı gıda seçimlerini yapmak için bilinçli bir çaba gösterilmedikçe, tek başına egzersizin zayıflamak  için etkili olmadığını göstermiştir.

Kilo vermek ve var olan kilonuzu korumak için bölgesel zayıflama diyetleri veya farklı diyet programlarını uygulamanız gerekmektedir.

Zayıflamak ve verdiğiniz kiloları geri almamak için şunlara dikkat edin;

Porsiyonlarınızı kontrol edin: Kilo vermeye çalışırken porsiyon boyutlarını kontrol altında tutmak önemlidir. Yiyecek porsiyonlarınızı azaltmanın bir yolu, daha küçük tabaklar kullanmak veya gözünüzü eğitmek  için servis boyutlarını ölçeklendirmektir.

Bol bol lifli gıdalar tüketin: Sebze, meyve ve yulaf gibi lifli yiyecekler, doymuş hissettirir ve daha fazla yemek yemenizi önler. Yemekten önce lif bakımından zengin bir salata yemek daha az yemek yemeniz için etkili bir yoldur.

İşlenmiş gıdaları ve şekeri sınırlayın: Şeker, cips, kek ve fast food gibi işlenmiş gıdaların tüketilmemesi  kilo vermek için bir zorunluluktur. Şekerli ve asitli içecekler, meyve suyu ve sporcu içecekleri gibi şekerli içecekler de kilo almak isteyenlerin bol bol tüketmesi gereken içeceklerdir.

Protein açısından zengin besinler tüketin: Protein,gün boyu kendinizi tok hissetmenizi sağlar.  Bu sebeple de gün içerisinde gereksiz kalori almanızı engeller.  Çalışmalar, protein açısından zengin bir kahvaltı yemenin gün boyunca atıştırma oranını azaltabileceğini ve kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kontrollü porsiyonlarda çok sayıda lif, sağlıklı yağ ve protein içeren sağlıklı bir beslenme planı takip etmek bölgesel incelme ve genel olarak kilo vermenin en temel yoludur.  Ayrıca, kilo vermek için genel olarak kalori alımını azaltmak gerekir. Sağlıklı, minimum işlenmiş gıdalar yemek kalori azaltmanın en iyi yoludur. Aşırı beslenme genellikle çerezler, cipsler ve dondurma gibi sağlıksız yiyeceklerle ilişkili olmasına rağmen, çok fazla sağlıklı gıda tüketilerek de aşırı yemek yenebilir.  Bu nedenle porsiyon boyutlarını kontrol etmek ve hem açlık hem de tokluk  konusunda sağlıklı bir farkındalığa sahip olmak önemlidir.

Sağlıklı bir yemek planının ve diyetle birlikte kilo vermek  için bir kalori azaltılması çok önemlidir. İşlenmiş gıdaları sınırlandırmanın,  daha fazla protein- lif tüketmenin ve porsiyonları küçültmenin kilo vermeye yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Birçok insan, özellikle kalça, karın, kol ve basen bölgelerindeki inatçı yağlardan bir an önce kurtulmak istiyor. Bunun için de çeşitli bölgesel zayıflama yöntemleri araştırıyor.  Yapılan bir çok bilimsel çalışmada bölgesel olarak yağ yakmanın ve bu şekilde bölgesel zayıflamanın mümkün olmadığı ortaya konmuştur. Neyse ki yapılan egzersizler, diyetler genel olarak yağ yakımı sağlamaktadır. Yani boşa gitmez.

Direnç eğitimi (bölgesel hareketler)  hedeflenen bir bölgede kasları güçlendirir ve o bölgeyi sıkılaştırır. Yağ yakmak ve uzun vadede sıkı  bir görünüm elde etmek için sağlıklı bir diyet ve kalori yakıcı aktiviteler gereklidir.

Nihayetinde, daha sağlıklı, daha sıkı bir vücuda yönelik çalışmaya odaklanmak, belirli bir alandan yağ kaybetmeye ve bölgesel olarak zayıflamaya  çalışmaktan daha yararlı olabilir. Hem spor salonunda hem de mutfakta sıkı çalışma ve özveri ile kilo verme hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  Bölgesel zayıflama makineleri ile çeşitli incelme uygulamaları yapılmakta. İsterseniz bunlardan bazılarını da deneyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bölgesel zayıflama bacak için de olsa kol için de aynı şekilde genel olarak egzersiz ve sağlıklı beslenme gerektirir.

Adana'da bölgesel zayıflama ve bölgesel incelme uygulaması, Uzm. Dr. Pınar Bozkurt tarafından yapılmaktadır